Svadba je sama o sebe jedným z najkrajších dní v živote. Ak sa obaja partneri berú naozaj z lásky a majú k sebe veľmi hlboký citový vzťah, a nejde iba o formálny sobáš z vypočítavosti, potom by sme mohli povedať, že ide o ideálny životný krok, a že do jeho priebehu nemá význam akokoľvek zasahovať. Takýto ideálny priebeh manželstva však býva veľmi výnimočný a obaja aktéri partnerského vzťahu musia byť na vysokej morálnej úrovni, aby sa dokázali zhodnúť na všetkých zásadných momentoch, ktoré do manželstva vstupujú.
Častejšie tak nastávajú prípady, keď ľudia riešia skôr kompromisy a isté ústupky, aby sa vzťah nerozpadol, a aby naďalej fungoval ako právoplatný manželský zväzok. Ak pominieme maloleté deti, potom býva najväčším kameňom úrazu spoločný majetok. Uzavretím manželstva sa totiž nadobudnutý majetok od dátumu sobáša stáva spoločným, výnimkou sú iba individuálne dedičstvo, individuálne dary a predmety osobnej potreby. Inými slovami napríklad nábytok, domáce spotrebiče, auto, chata, jachta, ktoré ste si zakúpili po svadbe, patria obom rovným dielom. A čo si možno niektorí z vás neuvedomujú, je fakt, že spoločné sú aj dlhy s výnimkou tých dlhov, čo sa vzťahujú na majetok v individuálnom vlastníctve.
Práve tieto dôvody vedú čoraz viac manželských párov k spísaniu dohody o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, predloženej k notárskemu zápisu. Dohoda upraví vlastníctvo majetku, ktorý jeden alebo druhý z manželov získajú po uzavretí manželstva tak, aby patril len jemu (alebo jej), a bol vyňatý z manželského spoluvlastníctva. Túto dohodu musí overiť notár a je preto vhodné, aby mala všetky právne náležitosti. Preto sa odporúča spísať dohodu skúseným právnikom z Banskej Bystrice, ktorá sa stane platnou, a obom partnerom vstupujúcim do manželstva tiež objasní, čo z tejto dohody vyplýva do budúcnosti.