Prečo ľudia ukončujú živnosť? Živnosť majú väčšinou tí, čo podnikajú a majú svoj podnik alebo firmu. Ja sama celkom veľa o živnosti viem, pretože moja mamka je podnikateľka a má svoju vlastnú kaviareň. A ja som tiež mala živnostenský list, aj keď iba mesiac. Mamka sa zhruba pred piatimi rozhodla založiť si kaviareň. A k tomu samozrejme potrebovala živnostenský list. Bola som z toho celkom prekvapená, pretože by som do nej nikdy nepovedala, že chce podniknúť. Na druhú stranu, darí sa jej dobre a ja jej to veľmi prajem a som za to šťastná. Každopádne aj ja som už mala takzvaný „živnosták“, ako som písala.
A neodhadla som to, že v skutočnosti si ho potom budem rušiť. Neuvedomila som si totiž, koľko sú mesačné poplatky, keď má človek živnosť. A tiež som si neuvedomila, že by sa mi to najskôr vôbec nevyplatilo. Ako som povedala, jednoducho to bolo vtedy tak, ako to bolo. Nakoniec som sa rozhodla pre ukončenie živnosti, ale mala som z toho stres. Všetkým písať, všetko vybavovať… nakoniec som si uvedomila, že živnosť nie je pre mňa. Aspoň nie teraz.
Zlatá normálna práca
No a aktuálne mám stály privyrobenie a zatiaľ mi to vyhovuje podstatne viac, než podnikanie. Samozrejme, že sa to časom môže ešte napríklad zmeniť, ale zatiaľ to cítim takto. Čo je ale dobré vedieť pred tým, než si človek založí živnosť? Poďme sa na to pozrieť. Budete si musieť platiť okrem zdravotného aj sociálne poistenie Celkom to je dokopy nejakých päť až šesť tisíc a preto dobre zvážte, či sa vám to oplatí. Ja som si na poslednú chvíľu uvedomila, že by sa mi to neoplatilo a so živnosťou som sekla. Za založenie živnosti (IČO) sa platí poplatok tisíc korún A to je tiež dobré vedieť. Musíte si to všetko dobre premyslieť a zvážiť, či je podnikanie to, čo by ste chceli naozaj robiť. A ak nie, nevadí. Môžete si nájsť aj štandardnú normálnu prácu.